OYUN TERAPİSİ NEDİR?

Oyun Terapisi Nedir?

Çocuk, kendisini oyunlarla ve oyuncaklarla ifade etmektedir. Oyun Terapisi, çocukların yetişkinler gibi kendi duyguları hakkında konuşamamasından dolayı, çocuğun duygusal dünyasına ulaşmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Özel hazırlanmış ve simgesel anlamları bulunan oyuncaklarla dolu bir odada terapist, çocuğun yarattığı oyuna ortak olur. Bu oyuncaklar çocuğun duygusal ihtiyacını temsil ederler. Travma yaşayan çocukla rol oyunları oynanarak bu zor deneyimleri tekrar canlandırılır. Çocuk, kızgınlık, öfke, üzüntü ve hayal kırıklıklarını ifade etme şansı bulur. Bu olumsuz deneyimlere terapistle kurduğu güven verici ilişki ışığında tekrar yaklaşılır ve sorunlarla ilgili anlayış ve rahatlığa ulaşılmaya çalışılır.

 

Oyunlarda yarattığı, yaşamına benzer durumlara karşı bakış açısı ve davranışlarını oyun sürecine müdahale eden terapist sayesinde değiştirir. Bu şekilde hayatla ve insanlarla kurduğu ilişki sağlıklı bir hale gelir. Ebeveynlerin tutumu ve desteği de oyun terapisi için vazgeçilmez bir unsurdur. Oyun terapisinin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Çocuğun normal gelişimini etkileyen duygusal, davranışsal ve psikolojik problemleri ortadan kaldırmak ve problemin büyümesini önlemektir.

 

Oyun Terapisinin Amacı Nedir?

Her çocuk kıymetli ve özeldir. Oyun ise her çocuk için vazgeçilmezdir. Çocuk, oyun ve oyuncaklar yoluyla kendilerini ifade eder, kendi sınırlarını çizer. Çocuklar için oyun kendi sınırlarını en çok zorladıkları alandır.

 

Oyun terapisinin amacı; çocuğun oyunla kendini etmesi, kullanılan oyuncaklar ve materyaller ile kendi dünyasını terapiste açmasıdır. Terapist, yıkılan veya bozulan dengeleri tekrar sağlamaya çalışır. Bu sayede aileler de çocuklarının ne hissettiğini, farklı bakış açıları olabildiğini ve onlar da bazen fark edemedikleri şeyleri beklediklerini görürler.

 

Oyun Terapisinin Önemi

Çocukların dili oyun; kelimeleri oyuncaklardır. Çocuğun ruhsal yapısını yakından görmek, varsa patolojilerini saptamak ve iyileştirmek için en etkili yöntem oyun terapisidir. Çocuk oyun yoluyla, baş edemediği duyguları ve yaşadığı zorlukları yeniden canlandırma yaparak deneyimler ve üstesinden gelmeye çalışır. Oyun terapisinde süreç sonuçtan önemlidir.

Sizler de çocuğunuzun bu problemleri yaşadığını düşünüyorsanız oyun terapisi seansları için detaylı bilgi ve görüşme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İletişim: 05308321481
03224020909

Yorum Yap